Sluneční paprsky jsou pro nás nenahraditelné. Mají vliv nejen na tvorbu vitaminu D, ale i naši psychiku. Takže jak je to s těmi krémy na opalování? Vážně se jimi musíme mazat od hlavy až k patě a nejlépe po celý rok?
Melanin jako přirozený UV filtr
Slunce není jen bubák, kterého je potřeba se obávat – UVB záření je potřebné pro tvorbu vitaminu D, zatímco UVA podporuje tvorbu serotoninu, tedy hormonu dobré nálady. Věděli jste, že když se začnete opalovat už od jara, můžete postupně zvýšit toleranci své pokožky vůči slunečnímu záření? Kožní pigment melanin (neplést s melatonin) totiž funguje jako přirozený UV filtr. Příroda to dobře vymyslela.
Zatímco UVA záření k nám dopadá po celý rok, UVB záření je ve slunečních paprscích přítomné pouze od konce února do cca poloviny října. Během jara je UV index nižší, a jak se blíží léto, postupně se zvyšuje. Pokud si tedy vaše pokožka na UV záření navykne postupně už během jara, bude v létě méně náchylná vůči spálení a dalšímu poškození.
Nic se však nesmí přehánět
Rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste v červenci leželi přes poledne na rozžhavené pláži. K tomu, abyste ze slunečních paprsků mohli načerpat benefity, stačí na přímém slunci strávit 15 minut denně (bez použití krému). Pokud v létě budete celý den venku, je vhodné pobývat mezi 11. a 15. hodinou někde ve stínu. Případně sáhnout po přírodním opalovacím krému, klobouku s širokou krempou a slunečních brýlích. Opatrnost je pak samozřejmě na místě u malých dětí, které ještě mají křehkou, citlivou pokožku.
Proč říct ne syntetickým UV filtrům
Syntetické UV filtry fungují na tom principu, že pronikají do pokožky a poskytují jí ochranu na bázi chemické reakce. Už dnes jsou díky mnoha studiím známy jejich negativní účinky, ať už jde o vznik sluneční alergie, nebo narušení činnosti hormonálního systému. Nehledě na to, že konvenční kosmetika často obsahuje látky jako parabeny, konzervanty či umělou parfemaci. Tyto látky pronikají přes pokožku do našeho krevního oběhu a mohou mít negativní účinky samy o sobě. Je pak pouze otázkou, jaké důsledky může mít celý takový chemický koktej, kterým jsou konvenční opalovací krémy.
Jak vybrat krém na opalování
Fyzikální UV filtry, nejčastěji oxid zinečnatý, fungují na úplně jiném principu. Nepronikají do pokožky, ale zůstávají na jejím povrchu, kde vytváří jakýsi ochranný film odrážející UV záření. Aby však byly zcela bezpečné, nesmí obsahovat tzv. nanočástice – ty by totiž skrze pokožku proniknou mohly. Skvělé jsou třeba opalovací krémy od francouzské značky Laboratoires Biarritz. Na celé tělo je vhodné Pleťové i tělové mléko ALGA MARIS BIO s SPF 30, které vám ušetří spoustu místa v tašce. Velmi praktická je pak tyčinka Sun Stick SPF 50+ Invisible, protože ji snadno namažete úplně kamkoliv.
Pro ženy navíc mohou být příjemnou alternativou tónované krémy Laboratoires Biarritz s SPF, které jsou už několik let naším zaslouženým bestsellerem. Nejenže chrání před UV zářením, ale také pleť pěkně sjednotí a poskytnou lehké krytí, což je zejména v létě úplně ideální. SPF 30 má příjemnou vanilkovou vůni, zatímco SPF 50 je díky neparfemovanému složení výbornou volnou pro alergiky či nastávající maminky. Obě varianty jsou k dispozici ve 3 odstínech a potěší každého, kdo hledá kvalitu za rozumnou cenu.
Celou nabídku přírodních opalovacích krémů najdete tady. SPF ochranu speciálně určenou na obličej si pak můžete vybrat zde. Pokud váháte s výběrem vhodného produktu, neváhejte se na nás obrátit – rádi vám poradíme.