O historii GALIMARDU

Historie značky Galimard

 

Když koželuh Galimard v 16. století přišel s nápadem parfémovat nevábně vonící kožené doplňky, nečekal, že se parfumerie s jeho jménem bude slavně rozvíjet po více než dvě století.
Parfumerie Galimard ve francouzském městečku Grasse je třetí nejstarší parfumerií v Evropě. Její kořeny sahají do 16. století kdy bylo Grasse známé prosperující výrobou kožených doplňků. Aristokracie z celé Evropy si z Grasse objednávala hebké kožené rukavičky. Kůže ale nevoněla moc lákavě, a proto místní koželuh přišel s myšlenkou, že by se rukavičky mohly parfémovat růžovou vodou a kořením.
Voňavé rukavičky pak zaslali Kateřině Medicejské, která si je okamžitě zamilovala a rozšířila jejich slávu. Vysoká poptávka po parfémovaných rukavičkách, páscích a taškách vedla v Grasse k pěstování vonných květin ve velkém. Městečko má pro to ideální podmínky, skvělé klima a díky kontaktu s Maury uměli Francouzi už v té době pěstovat jasmín. Během let ale rukavičkářství přestalo prosperovat a Grasse potřebovalo nový způsob využití velkého množství květin.
V roce 1747 založil Jean de Galimard parfumerii a začal zásobovat královský dvůr Ludvíka XV. vonnými mastmi pomádami a parfémy. Král požadoval, aby jeho komnaty voněly každý den jinak. Jeho milenka, Madame de Pompadour, měla dokonce nákladnou parfémovou banku. V 19. století, stejně jako dnes, byly nejdražší vonné oleje z růže a neroli (pomerančový květ). V Grasse se vyráběl také jasmínový a levandulový olej a pomády z narcisů, tuberózy a lilie.
Současná parfumerie Galimard si stále udržuje tradiční postupy, které se osvědčily během dlouhé doby jejího působení. Nejvýznamnější složky parfémů v dnešní nabídce jsou právě suroviny z okolí Grasse: jasmín, růže, levandule, pomerančový květ a tuberóza. Díky tradičním metodám zpracování najdete v parfémech to nejlepší z francouzských květinových esencí.